SSL kelime anlamı olarak Secure Socket Layer yani Güvenli Soket Katmanı anlamına gelir. Anlam olarak teknik olarak ne işe yaradığını ifade etmediği için biraz konuyu açalım.

SSL sertifikası, iki uygulama arasında güvenli iletişim katmanı oluşturur. Yani WhatsApp’ta da gördüğünüz gibi uçtan uca şifrelenmiş içerik aktarımı sağlamaktadır. Gönderdiğiniz veri şifreli bir şekilde karşı tarafa ulaşır orada şifresi çözülür ve tekrar görünür olur. Böylece kullanılan uygulama veya web sitesi üzerinde bilgilerinizin çalınma riski ortadan kalkar.

Örnek olarak bilgisayarımızdan internete girdiğimiz, Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox gibi tarayıcılar SSL protokolünü destekler şekilde hazırlanmışlardır. Aynı şekilde websitenizin barındırıldığı sunucular da bu protokolü desteklemektedir. Böylece websiteniz üzerinden olacak veri akışı güvenli bir şekilde tarayıcı ve sunucu arasında sağlanmaktadır.

SSL sertifikası site üzerine kurulduğunda üyelik bilgileri, kredi kartı vb. özel bilgilerin 2048 byte veri yolu ile şifrelenmesine böylece site içerisindeki kullanıcılarınızın kişisel bilgilerinin güvende tutulmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Ayrıca, SEO optimizasyonu için de oldukça yararlıdır, Google sitenizi güvenli site olarak işaretlemektedir.